Ondřej Plachý: Stranická politika a veganství

Místpředseda krajské organizace Strany zelených v Olomouckém kraji Ondřej Plachý ve svém textu vysvětluje, proč si myslí že stranická politika patří k veganství.

Na začátek bych rád poznamenal, že Veggie fest Olomouc vol.2 je Zelenými pouze zaštiťován a organizují jej i další aktivisté, kteří se zelenou politikou nemají vůbec nic společného. Vzhledem k chybějící společné identifikaci a našemu rozprostření do více neziskovek jsme se přesto rozhodli, že akce bude na FB propagována pod hlavičkou Zelená Olomouc, tedy FB stránek základní organizace Zelených v našem městě.

Já sám jsem členem Strany zelených a v současné době vykonávám funkci 1. místopředsedy této strany v Olomouckém kraji. Zároveň se ale považuji za občanského aktivistu – podílel jsem se na projektu Olomoucké Kliniky, uspořádal jsem v květnu 2015 v Olomouci demonstraci na podporu lidských práv zaměřenou na kritiku nečinnosti současné vlády v otázce uprchlíků a letošní zimu jsem inicioval boj proti smogu a společně s dalšími se nám podařilo uspořádat skvělý happening. Také jsem stál s mojí kamarádkou Klárkou u zrodu myšlenky na veganský festival v Olomouci, kterou se nám podařilo realizovat.

Právě díky své aktivistické činnosti jsem si ale uvědomil zásadní věc, která je zároveň prvním a klíčovým bodem mojí argumentace:

  • Podpora politických stran je klíčová pro úspěch jakékoliv občanské aktivity, která usiluje o hlubší strukturální změny ve společnosti: Když jsme usilovali o získání objektu na provozování Olomoucké Kliniky, skončili jsme na radnici a vyjednávali s politiky. Při řešení smogové situace bylo nutné předložit konkrétní návrhy na zastupitelstvu. Při kritizování postojů politiků při uprchlické krizi se zase celá veřejná debata točila kolem konkrétních politických postojů a nařízení.
    Úplně stejné je to s veganstvím, což se ukázalo při poslední akci Obrazu, kde museli aktivisté přesvědčovat ANO a Andreje Babiše, aby konečně zákaz podpořil (čímž, dle mého názoru, bohužel přispěli ke zvýšení Babišovy popularity). Mimochodem velice podobná situace nastala i u Zákona o sociálním bydlení.
  • Strana zelených a veganství: Když jsem do Zelených vstupoval, věděl jsem, že jedním z mých hlavních politických úkolů bude stranu přimět, aby otevřeněji a příměji podporovala veganství a aktivity s ním spojené. Tušil jsem, že to nebude snadné – ve straně je spousta lidí, která to považuje za mé soukromé aktivity a nesouhlasí s tím. Ale to je v demokracii normální – aby došlo ke změně, musí se tato změna napřed politicky prosadit. Používám pro to metaforu pískoviště – to má jasné hranice a pravidla (náš dlouhodobý politický program, Charta Světových zelených), ale bábovičky si na něm každý může stavět, jaké chce. Tereza Vandrovcová, Silvestr Vandrovec Špaček, Tatiana Konrádová a další usilují o to, aby jednou z těchto báboviček bylo právě veganství.
  • Nemáme čas se hádat mezi sebou: zde bych chtěl apelovat na všechny z vás, kteří máte se Zelenými jakožto součástí veganského hnutí hlubší problém. Ve chvíli, kdy naše vlády (celosvětově) dělají jen velmi málo v boji proti globálnímu oteplování, dochází ke kalcifikaci korálových útesů a je předpovězeno, že populace v oceánech budou vyvražděny, nezbývá čas alternativní řešení. Stranickou politiku a zastupitelskou demokracii tak, jak ji známe, určitě nezničí nějaký alternativní nehierarchický, anarchistický a na hlubinnou ekologii zaměřený politický systém. Mnohem pravděpodobnější je, že se liberální demokracie budou postupně přeměňovat na hybridní režimy s omezenou možností politické participace opozice – měli jsme možnost to sami vidět na postojích většiny obyvatel k uprchlické krizi. V našem okolí narůstají fašistické tendence – Právo a spravedlnost v Polsku, Orbán s Fideszem v Maďarsku a otevřeně neonacistický Kotleba na Slovensku. Strana zelených jako jedna z mála českých stran vyjádřila jasně podporu pomoci uprchlíkům – naši členové aktivně jezdili a pomáhali jak v uprchlických táborech, tak i v ČR sbírkami oblečení. Už v popisu Veggie Festu je apel na společnou diskuzi a součástí akce budou diskuzní panely, na kterých se různí veganští aktivisté budou bavit o tom, jak myšlenku vegantví co nejefektivněji prosadit.
  • Ve většině věcí se shodneme: Zelení jsou dlouhodobě proti jakékoliv formě diskriminace. Lidé, kteří s námi souhlasí, snadněji mohou přijmout také myšlenku veganství, obzvláště pokud bude veganství propojeno s hlubším zájmem o životní prostředí. Stejně tak Zelení nediskriminují ostatní za jejich politické názory, pokud nejsou rasistické, xenofobní nebo machistické. Zelení jsou liberální a odsuzují homofobní postoje, které často slýcháváme od našich předních představitelů. Jsme ochotní spolupracovat s anarchisty i s dalšími politicky nezařazenými organizacemi či jednotlivci.
  • Přestože Zelení akci zaštiťují, nemusíte je volit: ano, na akci budeme mít stánek jako Zelení a budeme připravení se bavit i o dalších tématech. Určitě to ale neznamená, že se s námi musíte bavit nebo že bude celá akce oblepená našimi plakáty – máme úctu k životnímu prostředí a určitě se nic takového nestane. Věříme, že u naší strany rozdávání koblih nebo laciná volební hesla nemají smysl a naopak naše potenciální voliče odrazují.

 

Ondřej Plachý